Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Choroby zębów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Zdrowie Pupila
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mindy
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1224
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sob 12:45, 28 Sie 2010    Temat postu: Choroby zębów

Z powodu dużej niewiedzy w zakresie dbania o zęby psów oraz braku stosowania profilaktyki, do weterynarzy trafiają najczęściej zwierzaki z poważnymi problemami stomatologicznymi. Na terenie Polski jest prowadzona corocznie akcja „Uśmiech Pupila”, której celem jest uświadomienie właścicielom jak istotną sprawą jest dbanie o zęby psów. A jak ty dbasz o zęby swojego psa? Podyskutuj na FORUM.

Najczęstsze problemy jamy ustnej to:

Przetrwałe zęby mleczne.


Problemy z zębami mogą rozpocząć się już w młodości. Najczęściej jest to związane z przetrwałymi zębami mlecznymi. Polegają one na tym, że u zwierzęcia wyrzynają się już zęby stałe, natomiast nie doszło do wypadnięcia zęba mlecznego. Najczęściej dotyczy to kłów. Predysponowanymi do tej wady genetycznej są psy ras małych a więc: yorki, maltańczyki, jamniki itd. Postępowanie to próby zabaw z twardymi przedmiotami, mające na celu obruszanie przetrwałego zęba mlecznego. Najczęściej nie przynosi to rezultatów, gdyż nie doszło do resorpcji korzenia zęba mlecznego i należy taki ząb usunąć w lecznicy. Pozostawienie go spowoduje szybkie odkładanie się kamienia nazębnego i choroby zębów stałych.

Kamień nazębny

Następny problem zdarzający się nieco później to odkładanie się kamienia nazębnego i choroby przyzębia. Dotyka również najszybciej psy ras miniaturowych. Ma to związek m.in. ze składem śliny oraz nawykami żywieniowymi tych maluchów.

Zdarzają się psy, które w wieku 2 lat mają pokaźny kamień nazębny i ubytki w uzębieniu. Oczywiście czym starsze psy tym większe i częstsze problemy. Początek choroby rozpoczyna się odkładaniem płytki nazębnej (bakteryjnej mazi) na koronach zębów. Z czasem płytka mineralizuje i odkładają się na niej elementy mineralne tworzące kamień nazębny. Ten głęboko wnika w głąb dziąseł obluzowując więzadła zębowe powodując ich rozchwianie. Powstaje parodontoza i wypadanie zębów stałych.

Początkowe objawy to zaczerwienione dziąsła, fetor ustny, nadmierne ślinienie, czasami zmniejszony apetyt. Często pod korzeniami zębów tworzą się ropnie zębodołowe powodujące powstanie przetok ropnych (często umiejscowionych pod okiem). Chore zęby mogą uciskać na kanał nosowo-łzowy przebiegający w ich pobliżu i zaburzenie odpływu łez oraz choroby oczu. Wchłonięte do krwi bakterie powodują sepsę i niszczenie narządów wewnętrznych (nerek, wątroby, serca) oraz choroby miejscowe, a więc anginę i zapalenie jamy ustnej. Tak więc bagatelizowanie chorób zębów jest mocno nierozsądne.

Postępowanie w stanach zaawansowanych polega na dokładnym oczyszczeniu szkliwa zębów z kamienia nazębnego, usunięciu zębów popsutych i leczenie antybiotykami chorób przyzębia. Czyszczenie kamienia nazębnego odbywa się w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Kamień zdejmuję się narzędziami dentystycznymi ręcznie lub specjalnymi urządzeniami elektrycznymi (pizodentami). Po ściągnięciu kamienia zęby są polerowane pastami lub płynami polerskimi.

Aby nie dopuścić do tego stanu należy stosować profilaktykę. Psy, zwłaszcza ras małych, należy przyzwyczajać do obcowania ze szczoteczką i pastą do zębów. Stosuje się tu specjalne szczoteczki i pasty przeznaczone dla zwierząt. Absolutnie niedopuszczalne jest mycie pastą ludzką, gdyż zwierzęta nienawidzą zapachu mięty i nie będą chciały z nami współpracować. Produkty dla zwierząt są bezsmakowe lub o smaku mięsa. Należy pamiętać, iż dużo łatwiej nauczyć jest młodego zwierzaka, niż wprowadzać profilaktykę u starego psa. Oprócz regularnego szczotkowania wpływ na szybkość odkładania się kamienia ma żywienie. Obecnie na rynku są dostępne karmy opóźniające te zjawisko. Niewskazane są karmy miękkie, maziste, lepkie, które są świetną pożywką dla bakterii. W ramach zabawy dobrze jest podawać psiakom specjalne kości do czyszczenia zębów, dzięki czemu mechanicznie będą oczyszczały sobie zęby.

Nowotwory jamy ustnej

Nowotworów jamy ustnej występują dosyć często u naszych zwierzaków. Najczęściej występującym nowotworem jest nadziąślak. Umiejscawia się przy dziąśle, często krwawi i ulega owrzodzeniom. Leczenie polega na wycięciu guza. Często jednak guzy te w szybkim czasie odrastają. W jamie ustnej zdarzają się również nowotwory złośliwe (czerniaki i raki) dające przerzuty do płuc i wątroby.

Źródło: Artykuł pochodzi z [link widoczny dla zalogowanych] - lecznicy małych zwierząt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Zdrowie Pupila Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin