Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chart szkocki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> X Charty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mindy
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1224
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Wto 21:03, 13 Lip 2010    Temat postu: Chart szkocki

Inne nazwy Deerhound
Kraj patronacki Wielka Brytania

Wysokość min. 76 cm (psy),
min. 71 cm (suki)
Masa 45,5 kg (psy),
ok. 36,5 kg (suki)

Chart szkocki, zwany też deerhound'em, to jeden z najwyższych chartów (minimalny wzrost psa to 76 cm, suki – 71 cm, górna granica nie jest ustalona), często mylony bywa z wilczarzem irlandzkim. Obydwa należą do grupy chartów, zaklasyfikowane są do sekcji chartów szorstkowłosych. Deerhound pochodzi ze Szkocji, gdzie używany był do polowań (głównie na jelenie).

Wygląd
Budowa


Budową deerhound przypomina greyhounda, ale jest od niego większy i ma mocniejszy kościec. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest psem silnym, wytrzymałym i niezwykle szybkim.

Głowa deerhounda jest długa, o dość płaskiej czaszce, najszerszej w miejscu pomiędzy uszami. Stop nieznaczny, widoczne niewielkie wzniesienie nad oczami. Kufa zwęża się w kierunku nosa, wargi ściśle przylegają, zgryz nożycowy. Oczy ciemnobrązowe lub orzechowe (nie powinny być jasne), umiarkowanie wypukłe, o bystrym, łagodnym spojrzeniu. Uszy grube i miękkie, osadzone wysoko, w spoczynku załamujące się do tyłu, wzniesione przy wytężonej uwadze. Szyja długa, mocna, bez podgardla. Głęboka klatka piersiowa, niezbyt płaska i niezbyt wąska, lędźwie dobrze wysklepione, opadające ku ogonowi. Ten ostatni gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, bardzo długi – niemal sięgający ziemi. Ogon w stanie spoczynku jest luźno opuszczony, w ruchu unosi się, ale nie powyżej linii grzbietu. Kończyny przednie proste, o szerokich i płaskich kościach i ukośnych łopatkach. Tylne dobrze kątowane, o szeroko rozstawionych biodrach. Łapy zwarte.

Szata i umaszczenie

Sierść deerhoundów jest kudłata, ale nie przesadnie. Niedopuszczalny jest włos wełnisty. Włosy powinny być gęste, zwarte na tułowiu, szorstkie w dotyku. Najtwardsze, drutowate włosy o długości 7-10 cm znajdują się na szyi, tułowiu i zadzie. Na głowie, przedpiersiu i brzuchu włosy są znacznie bardziej miękkie i delikatne. Frędzle na wewnętrznych stronach kończyn przednich i tylnych. Włosy na wierzchniej części ogona twarde, od spodu bardziej miękkie.

Umaszczenie ciemne szaroniebieskie, jasno i ciemno szare, pręgowane, piaskoworude, rudopłowe z ciemnymi znaczeniami. Deerhound powinien być możliwie jak najbardziej jednolicie umaszczony, ale dopuszczalne są niewielkie białe plamki na piersi, palcach i końcówce ogona. Białe oznaczenia na głowie i biała kryza dyskwalifikują psa.

Charakter

Deerhound przez swoich miłośników nazywany jest psem idealnym. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest czuły, wrażliwy, bezgranicznie oddany. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest przyjacielski, posłuszny i łatwy do ułożenia. Z natury niezwykle łagodny, bardzo chce się przypodobać swojemu panu, jest więc doskonałym uczestnikiem szkoleń. Nie jest nieufny ani lękliwy. Lubi zabawę, gdy ma taką możliwość – niezmordowanie biega, skacze, aportuje, tarza się i daje upust swojej energii na wszystkie inne możliwe sposoby. Nie ma w nim agresji, nie atakuje innych psów. Wszystkie te pozytywne cechy uwarunkowane są oczywiście odpowiednim traktowaniem – źle prowadzony, ciągle karcony, a nawet bity nigdy nie będzie miał szansy pokazać się od najlepszej strony.

Wymagania

Najlepiej, by pies miał do dyspozycji dom z ogrodem, gdyż z racji swoich dużych rozmiarów potrzebuje wiele przestrzeni. Trzymany w mieszkaniu będzie potrzebował o wiele więcej spacerów (nawet 2-3 godzin dziennie). Wybiegany chart szkocki jest spokojny i zadowolony. Warto tez pamiętać, że charty są bardzo kościste i nie powinny mieć twardych posłań – najlepiej czują się na materacach (czyli w łóżku:).

Pielęgnacja

Szorstka sierść deerhounda wymaga trymowania. Co kilka dni można czesać psa specjalnymi szczotkami, tzw. "pudlówkami". Zabieg ten pomoże usuwać martwe włosy oraz pozostałości po spacerach – kawałki kory, listki, gałązki. Będzie też doskonałym masażem dla skóry i mięśni. Przed wystawą deerhound powinien mieć wytrymowane zwłaszcza uszy i szyję oraz wyrównaną dolną linię. Kilka dni wcześniej powinien zostać wykąpany (szamponem dla psów szorstkowłosych), należy tez przyciąć mu pazurki.







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> X Charty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin