Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komondor

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> I Owczarki i psy pasterskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mindy
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1224
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Pon 12:09, 05 Lip 2010    Temat postu: Komondor

Inne nazwy Hungarian Komondor, Hungarian Sheepdog
Kraj patronacki Węgry

Wysokość ok. 80 cm psy,
ok. 70 cm suki
Masa 49 - 52 kg

Komondor to rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji owczarków (grupa I, sekcja 1, wzorzec nr 53).

Rys historyczny

Pies pasterski pochodzący z Węgier. Nazwa Komondor jest nazwą stosowaną w literaturze od 1544 roku. Wspominany tam jest jako stróż stad bydła.

W roku 1910 rozpoczęła się selektywna hodowla tej rasy na Węgrzech, pierwsza udokumentowana. Piętnaście lat później FCI uznało rasę.

Szata i umaszczenie

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest szata. Sierść poskręcana jest w sfilcowane sznurki przypominające dredy. Tego typu szata była dla przodków komondora doskonałą izolacją zarówno przed skwarem jak i przed niskimi temperaturami.

Szczeniaki komondora przychodzą na świat z miękką, delikatną sierścią. Wyglądają jak krzyżówka pudla z owczarkiem podhalańskim. W wieku około 8-9 miesięcy sierść zaczyna się filcować i zbijać w płaty. Tu zaczyna się ważna rola właściciela, który musi rozdzielić te zbite płaty na poszczególne dredy. Gdybyśmy tego nie zrobili pies miałby szatę w postaci zachodzących na siebie twardych filcowych "dachówek". Nie całego psa trzeba tak rozdzielać. Na sporych partiach ciała dredy tworzą się zupełnie same. Późniejsza pielęgnacja dorosłego psa polega na okresowym rozdzielaniu odrastających dredów, bo sierść odrasta złączona. Komondory mają sierść tylko w kolorze białym. Oczywiście biel ta jest "umowna", bo ma ona odcień kości słoniowej, beżu lub szarości. Duży wpływ na odcień sierści ma podłoże na jakim pies spędza większość czasu. Sierść komondora rośnie przez całe życie psa. Pies w wieku 8 - 9 lat ma dredy sięgające ziemi!

Zachowanie i charakter

Posiada dość trudny charakter (m.in.: skłonności do dominacji i niski stopień posłuszeństwa przy braku odpowiedniego szkolenia), w związku z czym może być prowadzony tylko przez osoby z doświadczeniem.

Komondor to pies idealny jako stróż i obrońca domostwa i swojej rodziny. Gotów jest poświęcić życie za swoje "stado". W razie zagrożenia nie zastanawia sięnad atakiem. Jego atak jest błyskawiczny i cichy. Pies ten nie ostrzega przed atakiem - nie warczy i nie szczeka. Jest wspaniały towarzyszem i opiekunem dzieci. Mimo swoich rozmiarów zachowuje w stosunku do nich ostrożność i delikatność.

To pies bardzo inteligentny i uczy się błyskawicznie. Jeżeli chodzi o wykonywanie komend to na pewno nie jest to owczarek niemiecki. Nie będzie biegał za patykiem, bo nie widzi w tym najmniejszego sensu. Wykonuje komendy, które jego zdaniem są adekwatne do sytuacji. Dlatego tak ważna jest konsekwencja przy wychowaniu komondora. Nie można posługiwać się krzykiem czy biciem. Dużo więcej osiągniemy szkoleniem opartym na wzajemnej współpracy i zrozumieniu. Komondor to nie podwładny - to nasz partner! Psy te doskonale nadają się do szkolenia ale nie na konkursy posłuszeństwa.

Zdrowie i pielęgnacja

Komondora nie czesze się, ponieważ filcowanie sierści jest zamierzone.







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> I Owczarki i psy pasterskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin